پروژه اوتیسم


آکادمی چهل در راستای اجرای پروژه‌های آموزشی با اهداف انسان‌دوستانه اقدام به تعریف و اجرای پروژه آموزش مجازی برای آموزش والدین طیف اوتیسم نموده است.

با توجه به قابلیت‌های گسترده بسترهای آموزش مجازی، استفاده از این نوع آموزش در مراکز و سازمان‌های مختلف به سرعت در حال گسترش می‌باشد از جمله این قابلیت‌ها عبارت است از:

  • عدم محدودیت مکانی برای دسترسی به آموزش
  • کاهش محدودیت زمانی برای دسترسی به آموزش
  • کاهش قابل توجه هزینه‌ها
  • کاهش محدودیت‌های آموزش سنتی
  • و ....

با توجه به این قابلیت‌های فراوان، این نوع آموزش ابزار بسیار مناسبی برای آموزش طیف‌های ناتوان و افراد با معلولیت‌ها و ناتوانی‌های مختلف می‌باشد.

یکی از مهمترین این اقشار، طیف اوتیسم می‌باشند، اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می‌گردد. این بیماری با تاثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت برقراری ارتباط با دیگران را مختل می‌کند. این کودکان نیاز به آموزش‌های تخصصی توسط کارشناسان متخصص در حوزه‌های مختلف دارند‌ همچنین خانواده‌های این کودکان نیاز به آموزش‌های گسترده برای ارتباط با کودکان خود دارند. در حال حاضر تنها مرکز رسمی برای آموزش کارشناسان و متخصصان طیف اوتیسم و کمک به خانواده‌های آن‌ها، انجمن ملی اوتیسم ایران می‌باشد که با هزینه های مردمی و محدود مشغول به فعالیت می باشد.انجمن اوتیسم در تهران مستقر است و با توجه به محدودیت‌های مختلف از جمله محدودیت مالی تنها از تعداد محدودی از خانواده‌ها می‌تواند حمایت کرده و کارشناسان محدودی را می‌تواند تربیت نماید، لازم به ذکر است که این خدمات در شهرستان‌ها بسیار محدود‌تر می‌باشد. بسترهای آموزش مجازی ابزار بسیار مناسبی برای گسترش آموزش برای این طیف در سراسر کشور می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در طرح پیش‌رو سعی شده است تا با استفاده از بسترهای آموزش مجازی دسترسی به دو هدف محقق گردد:

هدف اول: ساخت محتوای الکترونیکی آموزشی مناسب و باکیفیت که بتواند راهنمایی برای والدین برای تعامل بهتر با فرزندان خود قرار گیرد

هدف دوم: استفاده ار بسترهای آموزش مجازی، و ارائه محتواهای تولید شده برای متقاضیان در سراسر کشور 

در هدف طرح پش‌رو، مخاطبان این قشر در چند دسته قابل تقسیم بندی می‌باشد:

  1.  راهنمایی برای خانواده‌های طیف اوتیسم:

یکی از نیازهای طیف اوتیسم، آموزش خانواده‌های آنها جهت برخورد مناسب و نحوه تعامل با افراد طیف اوتیسم می‌باشد، اما با توجه به توضیحات بالا، محدودیت‌های فراوانی برای ارائه این آموزش‌ها در تهران وجود دارد که در شهرستانها دسترسی به آموزش‌ها  بسیار محدودتر می‌باشد.

یکی از اهداف این طرح  تولید محتوای الکترونیکی مناسب برای آموزش خانواده‌های طیف اوتیسم برای آموزش مجازی در سراسر کشور می‌‌باشد.

2. آگاهی رسانی عمومی برای آشنایی با طیف اوتیسم:

با توجه به رشد بالای تولد نوزادان دارای اوتیسم، هرکدام از ما نیاز به آموزش نحوه برخورد با افراد طیف اوتیسم داریم، تا اگر در اماکن عمومی با این افراد برخورد داشتیم باعث ایجاد آسیب به آنها نشویم و به آنها اجازه دهیم تا بتوانند از حقوق اجتماعی خود استفاده نمایند، این آموزش در سازمان‌ها و مراکزی از جله بانک‌ها، بیمارستان‌ها و .... از اهمیت بالایی برخوردار است، تا در این مراکز لااقل یک نفر آموزش ببیند که با مراجعان طیف اوتیسم به چه صورت باید برخورد نماید.

یکی ازدیگر از اهداف این طرح  تولید محتوای الکترونیکی مناسب برای آگاهی‌رسانی افراد معمولی با اوتیسم می‌باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر با ما مکاتبه نمایید
کمی صبر کنید...
موردی برای نمایش وجود ندارد.

دسته‌بندی